Ve dnech 22.-31.7.2023 se skupina 8 dorostenců + 1 trenér složená z členů akademie orientačního běhu Zlínského kraje zúčastnila tréninkového kempu ve Švédsku. Soustředění se uskutečnilo v okolí Göteborgu, pořadatelem byl Český svaz orientačních sportů.

Akce byla organizována jako Stacionární tréninkový kemp, na kterém se v průběhu letních měsíců v týdenních turnusech střídají výběry nadějných mladých závodníků ze všech koutů České republiky.
Na místě bylo zajištěno základní ubytování v hostelu na předměstí Göteborgu a v okolních terénech bylo připraveno celkem 11 tréninkových tratí v různých typech terénu.

Tréninky připravovali elitní závodníci místních klubů IFK Göteborg a Göteborg-Majorna OK, mezi jinými i mistři světa a reprezentanti Sara Hagström, Simona Aebersold, Kasper Fosser, Max Peter Bejmer a Håkan Eriksson.

Na místě byl pro účastníky jako ambasador český reprezentant Vojtěch Král, který se dorostencům věnoval na jednotlivých trénincích, sledoval jejich chování v lese, připomínkoval jejich techniku, vedl večerní rozbory a dával doporučení pro další rozvoj mladých závodníků.

Terény ve Skandinávii patří obecně k těm nejnáročnějším a tréninkové pobyty v těchto oblastech jsou velmi přínosné pro další růst všech nadějných orientačních běžců.

Dalším přínosem pro tento typ soustředění je i poznávání stejně starých účastníků z jiných českých oddílů, v našem případě s námi byli na soustředění mladí běžci ze Severky Šumperk a Kotlářky Praha. Výměna zkušeností, vzájemná inspirace, větší konkurence při trénincích a společné zážitky patří k velkým bonusům této akce.

Celkově soustředění hodnotíme velmi pozitivně a těšíme se na další tréninkové pobyty na severu.