Počátkem července se nejlepší orientační běžci do 20 let z více než 40 zemí utkali na Mistrovství světa juniorů v rumunské Baia Mare. A kroměřížská Lucie Dittrichová, i když věkově stále patří mezi dorostenky, zde předvedla fenomenální výkon.

Už v úvodním sprintu si doběhla pro 12. místo a byla druhá nejlepší z českých juniorek.

Skvělou formu potvrdila i na krátké trati, kde na kopcovité trati zaostala jen 4 vteřiny za vítěznou Švýcarkou Henriette Radzikowski a získala stříbrnou medaili.

Na klasické trati vybojovala Lucie v obrovské konkurenci mistrovský titul. „V úvodu jsem šla pomaleji, ale postupně jsem zrychlovala a povedly se mi volby na dlouhých postupech.“ Na stupních vítězů si tak vyměnila místo s Henriette Radzikowski, která byla na trati jen o sekundu déle.

Stejně jako Lucie Dittrichová z KOB Směr Kroměříž získal stříbro na krátké trati a zlato na klasice v juniorech také Jakub Chaloupský z OK 99 Hradec Králové. Z pohledu české výpravy se jednalo o nejúspěšnější Mistrovství světa juniorů v historii.

Ke dvěma individuálním medailím si Lucka poslední den přidala ještě stříbro ze závodu štafet. Zlato českým juniorkám přitom uteklo jen o deset metrů.

Obdivuhodné na Lucčině výkonu je nejen to, že porazila o dva roky starší soupeřky z celého světa, ale i to, že se na tento prestižní mítink dokázala perfektně připravit i po loňském zranění a operaci kotníku.

Z podrobných rozborů tratí je patrné, že si kroměřížská závodnice vedla tak dobře díky perfektní práci s mapou. Tu si během jara zlepšila i na několika soustředěních akademie orientačního běhu Zlínského kraje, která se konala v náročných českých i zahraničních terénech.

Příští Mistrovství světa juniorů bude v roce 2024 hostit Česká republika, poběží se v termínu 1.–6. července 2024 na Plzeňsku.